Najlepsze tabletki na porost włosów – Ranking 7 naturalnych preparatów na zdrowe włosy [Recenzje i Opinie]

5/5 - (1 vote)

Aktualizacja 4 września, 2022

Kompleksowe tabletki na porost włosów to naturalny i w dużym stopniu bezpieczny sposób na zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów i poprawę ich wzrostu oraz alternatywa dla specjalistycznych zabiegów. 

Najlepsze tabletki na porost włosów według vesmed

Według Amerykańskiego Instytutu Dermatologii tracimy nawet od 50 do 100 włosów dziennie co jest całkowicie normalne i nie powinno budzić naszego niepokoju. Jeśli ilość ta zaczyna gwałtownie wzrastać warto wówczas rozejrzeć się za wysokiej jakości preparatami na mocne włosy zawierającymi witaminy i minerały oraz ekstrakty roślinne.

Przygotowując nasz ranking przeanalizowaliśmy 20 dostępnych na rynku produktów przeciw wypadaniu i porost włosów dla kobiet i mężczyzn. 

Wybraliśmy spośród nich 7 preparatów, które zawierają wyłącznie naturalne składniki, w tym również te których działanie znajduje potwierdzenie w badaniach jak keratyna, biotyna czy witamina E. 

Braliśmy również pod uwagę opinie użytkowników, bezpieczeństwo stosowania oraz to czy dostępne są zestawy w niższych cenach oraz specjalne rabaty. 

Ranking tabletek na porost włosów 2022

Najlepsze preparaty dla mężczyzn: Ranking

 1. Folisin: Sprawdź cenę | Rabat -20%
 2. Vita Hair Man: Sprawdź cenę
 3. Profolan: Sprawdź cenę | Rabat -20%
 4. Follixin: Sprawdź cenę

Najlepsze preparaty dla kobiet: Ranking

 1. Locerin: Sprawdź cenę | Rabat -20%
 2. Jelly Bear Hair: Sprawdź cenę 
 3. Hair Care Panda: Sprawdź cenę

Najlepsze tabletki na porost włosów dla mężczyzn 2022

1. Folisin

Folisin to kompleksowy preparat dla mężczyzn na bazie 12 naturalnych składników aktywnych.

Tabletki Folisin

Sprawdź rabat -20% na Folisin

Działanie preparatu ogranicza utratę włosów, inicjuje wzrost nowych włosów a także pomaga zachować ich naturalny kolor. Preparat działa szybko, gdyż pierwsze widoczne zmiany mogą pojawić się już w ciągu 30 dni stosowania folisinu.

W preparacie znajdują się substancje jak biotyna, witamina A czy selen, których korzystny wpływ na włosy znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych. Tabletki folisin zawierają również składniki blokujące enzym 5-alfa-reduktazy odpowiadający za przemianę testosteronu do DHT czyli głównej przyczyny łysienia androgenowego. 

Obiecującym składnikiem jest również ekstrakt z organicznych kiełków groszku zielonego, który w trakcie badań klinicznych pozwolił nie tylko ograniczyć wypadanie włosów o 34% w trakcie 28 dni testów ale również stymuluje komórki skóry do produkcji nowych włosów (faza anagenu). 

Bogaty i naturalny skład, prostota stosowania, szybkość działania oraz oferowany przez producenta 20% rabat sprawiają, że folisin to warty uwagi produkt na mocne i zdrowe włosy dla mężczyzn.

Opinia ze strony producenta:

Przez stres i nadmiar obowiązków zacząłem łysieć. Włosy wypadały dosłownie garściami. Zacząłem szukać rozwiązania i trafiłem na Folisin. Kupiłem od razu 3 opakowania, bo tak wyszło taniej. Pomogło, włosy przestały wypadać!

Jak stosować?
Producent zaleca przyjmowanie 2 kapsułek dziennie (2×1 kapsułka), które należy popić dużą ilością wody.

Zalety
 • 12 składników aktywnych
 • Wyłącznie naturalne składniki
 • Wszechstronne działanie
 • Zawiera składniki przeciwdziałające łysieniu androgenowemu
 • Dostępne zestawy promocyjne
 • Oferowany przez producenta 20% rabat
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online
 • Brak gwarancji zwrotu

Skład tabletek folisin:
Palma sabałowa, Ekstrakt z pestek dyni, AnaGain™ Nu, PhosphaMax, BioPerine®, EVNolMax™, Witamina A, Witamina E, Biotyna, Cynk, Miedź, Selen.

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Kapsułki

Liczba kapsułek

60 kapsułek

Dzienna dawka

2 kapsułki

Cena

219,00 zł

2. Vita Hair Man

Jednym z ciekawszych produktów dla mężczyzn są tabletki na porost włosów Vita Hair Man, które mogą zapewnić pierwsze efekty w ciągu 30 dni kuracji.

Vita Hair Man przeciw wypadaniu włosów

Preparat działa w sposób kompleksowy gdyż nie tylko hamuje nadmierne wypadanie włosów, ale również odżywia skórę głowy, wzmacnia cebulki włosów i mieszki włosowe a także wspomaga szybszy wzrost włosów. 

Formuła preparatu składa się z 7 naturalnych i bezpiecznych składników. W tabletkach vita hair man znajdziemy m.in. keratynę będącą podstawowym budulcem włosów, skóry i paznokci. 

W preparacie wykorzystano także witaminę E, cynk, selen oraz kolagen ryb morskich, który jest najlepiej przyswajalną formą kolagenu. Kolagen reguluje pracę gruczołów łojowych dzięki czemu ogranicza przetłuszczanie się włosów i zmniejsza ryzyko ich wypadania z powodu nadmiernego wydzielania łoju. Dostarcza również siarki, która zasila macierz włosa i stymuluje produkcję keratyny.   

Vita hair man to interesujący produkt dla mężczyzn chcących ograniczyć proces wypadania włosów oparty na naturalnych i bezpiecznych składnikach, jest prosty w stosowaniu i dostępny w przystępnej cenie. 

Opinia ze strony producenta:

VitaHairMan biorę od niedawna. Jednak już widzę znaczącą różnicę. Włosy przestały wypadać garściami i naprawdę da się zauważyć, że zaczynają wyrastać nowe. Szczerze, najpierw mój fryzjer zauważył poprawę, którą teraz ja widuję każdego dnia w lustrze. Cieszę się, że jest produkt, który jest niedrogi a tak skuteczny. Polecam!

Jak stosować?
Dawkowanie preparatu to 2 kapsułki dziennie (rano i wieczorem po jednej kapsułce), które należy obficie popić wodą. 

Zalety
 • 7 składników aktywnych
 • Zawiera wyłącznie naturalne składniki
 • Wszechstronne działanie
 • W składzie znajduje się Keratyna
 • Dostępne zestawy promocyjne
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online
 • Brak gwarancji zwrotu

Skład tabletek Vita Hair Man
Kolagen ze skór ryb morskich, Witamina C, Keratyna, Witamina E, Cynk, Selen, Biotyna.

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Kapsułki

Liczba kapsułek

60 kapsułek

Dzienna dawka

2 kapsułki

Cena

175,00 zł

3. Follixin

Follixin to naturalny suplement na silne włosy dla mężczyzn zawierający aż 16 składników aktywnych w tym formułę Bioactiv Hair Regrowth™ Blend.

Follixin na wypadanie włosów

Środek działa kompleksowo poprawiając ukrwienie skóry głowy, odżywiając cebulki włosów i wzmacniając mieszki włosowe dzięki czemu nie tylko ogranicza wypadanie włosów ale również wspomaga optymalny wzrost włosów. Zaletą tabletek follixin jest również to, że pomagają zachować naturalny kolor włosów i przeciwdziałają siwieniu. 

Kompleksowy i naturalny skład, wszechstronne działanie i łatwość przeprowadzenia kuracji sprawiają, że follixin to czołówka wśród suplementów na wypadanie i porost włosów dla mężczyzn. 

Opinia ze strony producenta:

Kiedy zauważyłem, że zaczynam łysieć, zacząłem mieć problemy ze swoją samooceną oraz wpadłem w depresję. Follixin rozwiązał wszystkie kompleksy: moje włosy przestały wypadać, a nowe zaczęły wyrastać w miejscach, gdzie już wyłysiałem.

Jak stosować?
Producent zaleca aby stosować 2 kapsułk ifollixin dziennie, które należy popić dużą ilością wody (250 ml).

Zalety
 • 16 składników aktywnych
 • Zawiera wyłącznie naturalne składniki
 • Działanie blokujące enzym 5-alfa-reduktazy
 • Producent deklaruje zwrot środków w przypadku braku efektów
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online

Skład tabletek Follixin:
Wyciąg ze skrzypu polnego, Wyciąg z pokrzywy, hydrolizat białek kolagenowych, L-cysteina, Kwas askorbinowy, Tlenek cynku, Witamina E, Kwas nikotynowy, Kwas pantotenowy, Witamina B6, Witamina B2, Witamina B1, Glukonian miedzi, Kwas foliowy Biotyna, Witamina B12.

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Kapsułki

Liczba kapsułek

60 kapsułek

Cena

179,00 zł

Dzienna dawka

2 kapsułki

4. Profolan

Następnym suplementem zapobiegającym łysieniu u mężczyzn jest Profolan. Tabletki zawierają aż 11 substancji aktywnych o korzystnym wpływie na kondycję włosów, skóry i paznokci. 

Suplement diety profolan

Sprawdź rabat -20% na Profolan

Formuła preparatu zawiera m.in. ekstrakt ze skrzypu polnego oraz witaminę H niezbędne dla prawidłowej keratynizacji włosa. W tabletkach profolan wykorzystano również takie składniki jak cynk oraz pokrzywa zwyczajna. Mają one korzystny wpływ na ograniczenie aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy i nadmiernej konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu co jest częstą przyczyną łysienia typu androgenowego. 

Opinia ze strony producenta:

Włosy zaczęły mi wypadać już w wieku 20 lat. Próbowałem różnych preparatów dostępnych na rynku – kremów, tabletek. Efektów ciągle nie było. Mówiąc szczerze przestałem wierzyć, że coś może mi pomóc, sądziłem, że to genetyka i nic nie mogę zrobić. Praktycznie odpuściłem walkę z łysieniem, gdy przypadkiem natrafiłem na tabletki Profolan. To prawdziwy cud! Włosy stopniowo przestały wypadać, a po około 2 miesiącach w miejscu utraconych pojawiły się nowe. Polecam!

Jak stosować?
Dawkowanie profolanu polega na przyjmowaniu 2 kapsułek dziennie, które należy popić szklanką wody. 

Zalety
 • 11 substancji aktywnych
 • Zawiera wyłącznie naturalne składniki
 • Ogranicza konwersję do DHT
 • Dostępne zestawy promocyjne
 • Oferowany przez producenta 20% rabat
 • 90-dniowa gwarancja zwrotu
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online

Skład tabletek Profolan:
Pokrzywa zwyczajna, Skrzyp polny, Tauryna, L-cysteina, Witamina E, Tiamina, Cynk, Witamina B6, Miedź, Biotyna, Witamina A.

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Kapsułki

Liczba kapsułek

60 kapsułek

Dzienna dawka

2 kapsułki

Cena

199,00 zł

Najlepsze tabletki przeciw wypadaniu włosów dla kobiet 2022

1. Locerin

Locerin to kompleksowy preparat na mocne i gęste włosy dla kobiet na bazie 16 składników aktywnych. Locerin nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale również wspomaga ich porost oraz wzmacnia naturalny kolor włosów i blask. 

Locerin witaminy na włosy

Sprawdź rabat -20% na Locerin

Tabletki locerin zawierają m.in. popularną w preparatach dla kobiet biotynę, która dostarcza siarki zasilającej macierz włosa niezbędnej dla procesu keratynizacji oraz wzmocnienia skóry i paznokci. 

Jednym z ciekawszych składników locerinu jest AnaGain™ N czyli ekstrakt z organicznych kiełków zielonego grochu, który w badaniach klinicznych zapewnił poprawę gęstości włosów i ograniczył wypadanie włosów o 37% w 2 miesiące. 

Pierwsze efekty stosowania locerin powinny być zauważalne już po kilku tygodniach kuracji. Jeśli jednak w ciągu 90 dni od dnia zakupu włosy nie staną się silniejsze, pełniejsze i pełne blasku producent deklaruje zwrot pieniędzy.  

Na stronie producenta dostępne są również atrakcyjne zestawy pozwalające na zmniejszenie kosztu kuracji nawet o 50%. 

Opinia ze strony producenta:

Locerin stosuje od około 3 miesięcy. Moje włosy stały się wyraźnie bardziej odżywione i rosną w dużo szybszym tempie. Zauważyłam, że są dużo bardziej odporne na czynniki zewnętrzne oraz ciepło suszarki i prostownicy.

Jak stosować?
Dzienna dawka locerin to 2 kapsułki, które należy obficie popić wodą.

Zalety
 • 16 składników aktywnych
 • Zawiera wyłącznie naturalne składniki
 • Wszechstronne działanie
 • Wysoka dawka biotyny w porcji
 • Dostępne zestawy promocyjne
 • Oferowany przez producenta 20% rabat
 • 90 dni na zwrot
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online

Skład tabletek Locerin:
AnaGain™ Nu, Ekstrakt z ziela skrzypu polnego, Bambus zwyczajny, Ekstrakt z owoców papryki rocznej, Metylosulfonylometan, Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego BioPerine®, Pokrzywa zwyczajna, Lucerna siewna, Witamina C, Niacyna, Biotyna, Magnez, Cynk, Miedź, Mangan, Selen. 

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Kapsułki

Liczba kapsułek

60 kapsułek

Dzienna dawka

2 kapsułki

Cena

169,00 zł

2. Jelly Bear Hair

Jelly Bear Hair to cieszący się dużą popularnością wśród kobiet nutrikosmetyk na lśniące i zdrowe włosy. Tym razem nie mamy do czynienia z kapsułkami a produktem w formie żelowych misiów o smaku pomarańczowym.

Jelly bear hair żelki na włosy

Choć preparat dostępny jest w nietypowej formie żelowych misiów tak formuła preparatu jest bardzo bogata i wszechstronna. W jelly bear hair znajdziemy bowiem aż 11 substancji aktywnych niezbędnych dla zachowania zdrowych i silnych włosów. 

W preparacie znajdziemy biotynę w dawce 500% dziennego zapotrzebowania, a także witaminę E, cynk, selen czy witaminę b12. Składniki suplementu poprawiają ukrwienie skóry głowy dzięki czemu cebulki włosów i mieszki włosowe są lepiej odżywione a włosy bardziej  odporne na wypadanie. 

Systematyczne uzupełnianie niezbędnych witamin i minerałów wzmacnia włosy, odżywia je i wspomaga ich szybszy wzrost. 

Jedno opakowanie zawiera około 60 żelków na 30 dni codziennego stosowania.

Opinia ze strony producenta:

Farbuje włosy od nastoletnich lat i często wspomagałam się suplementami diety, ale nigdy nie przynosiło to oczekiwanych rezulatatów. Jelly Bear Hair polecił mi mój fryzjer. Spodobała mi się forma – witaminy dla włosy w żelkach! Po 1 opakowaniu widać różnice – włosy są lśniące, widzę nowe „babyhair” i lepiej się układają!

Jak stosować?
Dzienna dawka jelly bear hair to 2 żelki, które należy dokładnie pogryźć przed połknięciem.

Zalety
 • 12 substancji aktywnych
 • Wyłącznie naturalne składniki
 • Wysoka dawka biotyny
 • Dostępne zestawy promocyjne
 • Nietypowa forma żelków w kształcie misiów
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online
 • Brak gwarancji zwrotu

Skład żelków Jelly Bear Hair:
Biotyna, Witamina E, Tiamina, Witamina B6, Niacyna, Kwas pantotenowy, Kwas foliowy, Witamina B12, Cynk, Witamina A, Mangan, Selen.

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Żelki w kształcie misiów

Smak

Pomarańczowy

Liczba żelków

60 (300g netto)

Dzienna dawka

2 żelki

Cena

185,00 zł

3. Hair Care Panda

Hair Care Panda to popularny nutraceutyk na bazie 11 witamin i minerałów a także zdobywca nagrody “Kobieca marka roku 2019”. 

Żelki Hair Care Panda

Preparat dostępny jest w formie żelek w kształcie misiów w którym znajdziemy składniki wspomagające kondycję włosów oraz skóry jak cynk, selen, tiamina, kwas foliowy oraz biotynę w dawce pokrywającej 500% dziennego zapotrzebowania. 

Warto wspomnieć, że hair care panda nie zawiera laktozy, glutenu, soi i może być bez przeszkód stosowany przez wegan. 

Jedno opakowanie hair care panda zawiera około 60 żelków a dzienna porcja (2 żelki) ma tylko 34 kcal. 

Jak stosować?
Dzienna porcja hair care panda to 2 żelki po posiłku. Żelki należy dokładnie pogryźć przed połknięciem. 

Zalety
 • 12 substancji aktywnych
 • Wyłącznie naturalne składniki
 • Zawiera biotynę na włosy, skórę i paznokcie
 • Dostępne zestawy promocyjne
 • Nietypowa forma żelków w kształcie misiów
Wady
 • Dostępny jedynie w sprzedaży online
 • Brak gwarancji zwrotu

Skład żelków Hair Care Panda:
Biotyna, Witamina E, Tiamina, Witamina B6, Niacyna, Kwas pantotenowy, kwas foliowy, Witamina B12, Cynk, Witamina A, Selen.

Informacje o produkcie:

Oficjalna strona

Opinie użytkowników

Dostępne promocje

Forma produktu

Żelki w kształcie misiów

Liczba żelków

60 (300g netto)

Smak

Malinowy

Dzienna dawka

2 żelki

Cena

150,00 zł

Jak działają tabletki na porost włosów?

Dostępne na rynku tabletki na porost włosów bez recepty to suplementy diety mające uzupełnić powstałe w organizmie niedobory witamin i minerałów bez których włosy stają się słabe i podatne na wypadanie.

Mężczyzna mający mocne włosy

Często tego typu preparaty zawierają również ekstrakty i wyciągi roślinne m.in. ze skrzypu polnego, pokrzywy, kiełków grochu czy pestek dyni znane z korzystnego wpływu na stan włosów.

Przeważająca większość preparatów bazuje na co najmniej kilku składnikach, dzięki czemu uderzają w kilka przyczyn łysienia w tym samym czasie.

Składniki aktywne tabletek poprawiają ukrwienie skóry głowy i transport substancji odżywczych do cebulek i mieszków włosowych. Ponadto, regulują wydzielanie łoju, wspierają pigmentację włosów a nawet przeciwdziałają łysieniu typu męskiego. Podstawowe działanie tabletek ma zatrzymać wypadanie włosów i przyczynić się do produkcji nowych włosów.

Leki na porost włosów na receptę i bez recepty – Działanie, skutki uboczne

W leczeniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn stosuje się zarówno leki dostępne bez recepty na bazie minoksydylu oraz leki przepisywane jedynie przez lekarza dermatologa jak finasteryd czy dutasteryd. 

Według metaanalizy z 2017 roku zarówno minoksydyl jak i finasteryd wspomagają wzrost włosów u mężczyzn a minoxidill skutecznie ogranicza wypadanie włosów u kobiet.   

Minoksydyl

Leki na bazie minoksydylu do stosowania bezpośrednio na skórę głowy to loxon max (5%) oraz loxon i piloxidil o 2% stężeniu. W przypadku mężczyzn stosuje się najczęściej środki o 5% stężeniu minoksydylu, natomiast u kobiet łagodniejszą 2% wersję. 

Działanie minoksydylu polega na stymulacji brodawek skóry do proliferacji komórek, na skutek czego rośnie ilość włosów w fazie anagenu (wzrostu włosa) a maleje w fazie telogenu.  

Pierwsze efekty mogą pojawić już po upływie 2 miesięcy jednak pełny efekt kuracji może wymagać regularnego stosowania preparatu przez 12 miesięcy. Niestety w wielu przypadkach po zakończeniu kuracji może dojść do nasilenia utarty włosów.  

Finasteryd

Finasteryd to inhibitor 5-alfa-reduktazy dzięki czemu hamuje on konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. To właśnie DTH stanowi główną przyczynę łysienia androgenowego (typu męskiego) i powoduje miniaturyzację mieszków włosowych.

Mężczyzna mający problem z łysieniem androgenowym

Środek ten początkowo stosowany był w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego a jego pozytywny wpływ na ograniczenie wypadania włosów i poprawę wzrostu włosów był jedynie efektem ubocznym. Od tego czasu stosuje się go również na łysienie androgenowe u mężczyzn. 

Według badań klinicznych już 1 mg finasterydu dziennie przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów jak i przyczynia się do wzrostu nowych włosów.

Najczęściej kuracja trwa około 6 miesięcy, niestety lek ten może powodować skutki uboczne jak pogorszenie libido, zaburzenia erekcji czy spadek ilości nasienia. Finasteryd nie powinien być również stosowany przez kobiety w ciąży. W aptece można kupić środki na bazie finasterydu  tj. m.in. androstatin, proscar, finaster czy finapil.

Czym różnią się preparaty na wypadanie włosów dla kobiet i mężczyzn?

Jeśli przeanalizujemy skład popularnych tabletek na wypadanie włosów dla kobiet i mężczyzn to okaże się, że nie ma między nimi wyraźnych różnic. 

W preparatach skierowanych do panów częściej znajdziemy składniki ograniczające nadmierne przekształcanie się testosteronu do DHT jak palma sabałowa czy ekstrakt z pestek dyni.

W przypadku suplementów dla kobiet producenci stawiają na pierwszym miejscu na wysoką dawkę biotyny, która wzmacnia nie tylko włosy, ale również skórę i paznokcie a także skrzyp polny. Tabletki na porost włosów skierowane do kobiet coraz częściej różnią się również formą, gdyż rosnąca liczba produktów zamiast kapsułek stawia na owocowe żelki.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Optymalny wzrost włosów odbywa się w trzech powtarzalnych cyklach: fazie anagenu, katagenu oraz telogenu. Anagen to cykl w trakcie którego dochodzi do wzrostu włosa, katagen jest jedynie 2-3 tygodniową fazą przejściową (faza zaniku), natomiast telogen jest fazą spoczynkową w trakcie której najczęściej następuje wypadanie włosów.  

Fazy wzrostu włosa

Jeśli z jakiegoś powodu cykl ten zostanie zaburzony np. poprzez skrócenie fazy anagenu kosztem telogenu liczba traconych każdego dnia włosów może znacznie się zwiększyć. 

Jakie są zatem najczęstsze przyczyny utraty włosów?

 • Niedobór witamin i składników mineralnych
 • Zaburzenia hormonalne
 • Uwarunkowania genetyczne
 • Osłabienie organizmu
 • Nadmierny stres
 • Przyjmowanie niektórych leków
 • Choroby skóry głowy (np. łupież, grzybica)
 • Niewłaściwa dieta
 • Nieodpowiednia pielęgnacja
 • Wiek

Możemy wyróżnić także kilka typów łysienia w tym:

 • Łysienie androgenowe
 • Łysienie plackowate
 • Łysienie bliznowaciejące
 • Łysienie telogenowe
 • Łysienie łojotokowe

Aby ustalić rodzaj łysienia oraz dokładną przyczynę najlepiej udać się na wizytę do dermatologa lub trychologa, który doradzi odpowiednie leczenie. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną próbę zahamowania utraty włosów najlepiej wybierać naturalne preparaty a po leki sięgać jedynie po konsultacji ze specjalistą. Dobre tabletki na porost włosów bazują najczęściej na bezpiecznych i dobrze znanych składnikach pochodzenia naturalnego.

Jakie witaminy są skuteczne na porost włosów?

Niedobór witamin może skutkować pogorszeniem samopoczucia oraz stanu zdrowia a także przejawiać się nasilonym problemem wypadania włosów. Skuteczne tabletki na porost włosów zawierają najczęściej co najmniej kilka z wymienionych poniżej witamin, tak aby nie tylko zahamować proces łysienia ale również wpłynąć na szybszy porost włosów. Wymienione witaminy można spotkać również w kosmetykach do pielęgnacji do stosowania na włosy i skórę głowy.

Sprawdź w jaki sposób witaminy dbają o zdrowie włosów i dlaczego warto zadbać o ich odpowiednie spożycie. 

 • Witamina A – znana również jako retinol, którego niedobór może skutkować pogorszeniem stanu włosów, ich większą kruchością łamliwością. 
 • Witaminy z grupy B – mają wszechstronny wpływ na włosy. Przede wszystkim ograniczają nadaktywność gruczołów łojowych i zmniejszają ilość wydzielanego sebum. Nadmiar łoju i zapychanie porów może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Ponadto, rozszerzają naczynia krwionośne dzięki czemu skóra głowy jest lepiej dotleniona a cebulki włosów lepiej odżywione. 
 • Witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki osłabiają bowiem mieszki włosowe i sprawiają, że włosy stają się słabsze i bardziej podatne na wypadanie. Ponadto, witamina c wspiera produkcję kolagenu, który również działa korzystnie na stan włosów, usprawnia również wchłanianie żelaza.
 • Witamina D – znana jest głównie ze swojego korzystnego wpływu na poprawę odporności, jednak jej niedobór sprzyja również nadmiernemu wypadaniu włosów. Latem poziom witaminy D możemy zwiększyć poprzez ekspozycję na słońce, niestety jesienią lub zimą niezbędna może okazać się jej suplementacja. 
 • Witamina E – nazywana jest często witaminą młodości i podobnie do witaminy C również jest silnym antyutleniaczem. Ponadto, witamina e działa korzystnie na wzmocnienie mieszków włosowych na skutek lepszego transportu substancji odżywczych. Według badań z 2010 roku przyjmowanie witaminy e przez okres 8 miesięcy pozwoliło na wzrost liczby włosów o 34,5% w porównaniu z 0,1% spadkiem w grupie placebo. 
 • Witamina H – znana również jako biotyna jest bogatym źródłem siarki, która transportowana jest do macierzy włosa gdzie bierze udział w procesie keratynizacji (keratyna to podstawowy budulec włosa). Niedobór witaminy h może prowadzić nie tylko do nadmiernej utraty włosów i ich większej łamliwości ale również pogorszyć nasze samopoczucie, powodować senność i znużenie. Suplementacją biotyną pozwala poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci, dba o dobre nawilżenie włosów i nadaje im większej gęstości. 

Jakie składniki powinny zawierać dobre tabletki na wypadanie włosów?

Wiemy już jak istotne są niektóre witaminy dla osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Nie możemy jednak zapomnieć o innych równie ważnych składnikach jak wyciągi i ekstrakty roślinne np. ekstrakt ze skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej czy popularnej w tabletkach na włosy dla mężczyzn palmy sabałowej.

Pokrzywa zwyczajna

Substancje te mogą skutecznie przeciwdziałać łysieniu typu męskiego, dbać o odpowiednie nawilżenie i elastyczność włosów, regulować pracę gruczołów łojowych, chronić włosy przed stresem oksydacyjnym a nawet wpływać na szybszy porost włosów poprzez wydłużenie fazy anagenu. Możemy znaleźć je zarówno w suplementach diety jak i w kosmetykach do pielęgnacji włosów np. w postaci specjalistycznych szamponów czy wcierek.   

Jakie składniki mogą świadczyć o tym, że interesujące nas tabletki na porost włosów są dobrej jakości?

 • Keratyna
 • Hydrolizowany kolagen
 • Cynk
 • Żelazo
 • Palma sabałowa
 • Selen
 • Skrzyp polny
 • Kwas hialuronowy
 • Pokrzywa zwyczajna

Jakie jeszcze tabletki na włosy są dostępne na rynku?

Jeśli wybrane przez nas tabletki na porost i wypadanie włosów nie przypadły Ci do gustu, zamieszczamy poniżej listę innych ciekawych dostępnych na rynku naturalnych preparatów. Wymienione produkty to również suplementy diety, których skład opiera się na witaminach, minerałach oraz ekstraktach roślinnych. 

Składniki takie jak biotyna, cynk, witamina A, krzem czy witaminy z grupy b skutecznie dbają o kondycję włosów. Poprzez lepsze ukrwienie skóry głowy odżywiają włosy i wzmacniają mieszki włosowe przeciwdziałając nadmiernemu wypadaniu włosów i usprawniając ich szybszy wzrost.

 • Vitapil
 • Biotebal
 • Hairvity
 • Skrzypovita men
 • Novophane
 • Biotynox
 • Biotifem max
 • Maxi hairup

Gdzie znaleźć opinie na temat tabletek na porost włosów? – forum, komentarze czy recenzje?

Opinie na temat preparatów na wypadanie i wzrost włosów czasem można znaleźć na forum dyskusyjnym lub w komentarzach na blogach. Biorąc jednak pod uwagę ilość dostępnych na rynku produktów znalezienie opinii na temat konkretnego preparatu może być trudne. 

W celu znalezienia opinii pomocne mogą okazać się również recenzje produktów gdzie poza komentarzami na temat działania produktu często znajdziemy również informacje na temat składu, działania, ceny czy dostępnych w danym momencie promocji. Tabletki na porost włosów nie są jednak tak popularne jak choćby środki na odchudzanie stąd też liczba opinii nie jest tak imponująca.

Gdzie kupić preparat na porost włosów? – apteka, allegro czy strona producenta?

Wyróżnione w rankingu vesmed preparaty nie są dostępne w aptece, dlatego najlepiej zamówić je bezpośrednio na oficjalnej stronie producenta. Zyskamy wówczas pewność, że stosowany przez nas produkt jest oryginalny i ma dokładnie taki skład jaki widnieje na etykiecie. 

Możemy także skorzystać z oferowanych przez producentów zestawów w obniżonych cenach lub rabatów, które dają możliwość zakupu dowolnej ilości sztuk tabletek w niższej o 20% cenie. 

Tutaj można znaleźć rabat 20% dla folisinu a w tym miejscu dla tabletek locerin. 

Jeśli chcemy dokonać zakupu innego produktu, który nie został uwzględniony w rankingu najpewniej będzie dokonać zakupu w aptece. Możemy także zamówić interesujący nas produkt na allegro, warto jednak upewnić się, że sprzedawca jest godny zaufania.

Jakie preparaty na włosy wybierać?

Warto korzystać z sprawdzonych suplementów, których działanie polega nie tylko na zahamowaniu utraty włosów czy poprawie ich wzrostu, ale również przy regularnym stosowaniu poprawia kondycję skóry głowy. Dobry preparat pozytywnie wpływa na włosy i paznokcie, odbudowuje ich strukturę a także nie obciąża organizmu szkodliwymi substancjami. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

FAQ – Często zadawane pytania na temat tabletek na włosy

Czy tabletki na wzrost włosów można kupić w aptece?

Tak. Środki na porost i wypadanie włosów takie jak biotebal, piloxidil, hairvity, vitapil czy skrzypovita można kupić w aptekach zarówno tych stacjonarnych jak i online. Natomiast wyróżnione w rankingu preparaty są dostępne są jedynie w sprzedaży internetowej na stronie producenta lub poprzez allegro. 

Co na porost włosów z apteki?

W aptece możemy kupić zarówno szampony przeciw wypadaniu włosów jak szampon biotebal, DX2 czy biotynox, a także leki bez recepty na bazie minoksydylu jak loxon max, loxon 2% czy piloxidil. W aptece dostępne są również leki na porost włosów sprzedawane na receptę na bazie finasterydu jak androstatin, proscar czy finaster. 

Czy tabletki na porost włosów powodują skutki uboczne?

Przyjmowanie suplementów diety opartych na witaminach, minerałach i ekstraktach roślinnych wydaje się być bezpieczne i u zdrowych osób nie powinno powodować skutków ubocznych. Składniki aktywne wielu dobrych tabletek na włosy mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i działają korzystnie na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. 

Należy jednak uważać aby nie przekraczać znacząco górnego dziennego limitu spożycia konkretnych witamin i minerałów. Musimy również przez rozpoczęciem suplementacji upewnić się, że nie występuje u nas uczulenie na żaden ze składników interesujących nas tabletek na porost włosów. 

Jak długo można brać tabletki na włosy?

Wyróżnione w naszym rankingu tabletki oraz preparaty na włosy to suplementy diety a nie leki co sprawia, że mogą być stosowane przez długi okres czasu nie powodując przez to skutków ubocznych.

Suplement diety z założenia ma uzupełniać niedobory organizmu w substancje odżywcze odpowiadające za wzmocnienie włosów i zapobiegające ich wypadaniu a nie obciążać go szkodliwymi substancjami. Z reguły producenci sugerują przyjmowanie tabletek przez okres co najmniej 2-3 miesięcy dlatego najlepiej wybierać produkty na bazie naturalnych substancji. 

Czy środki na porost włosów działają?

Skuteczność działania tabletek uzależniona jest w znacznym stopniu od tego czym w naszym wypadku spowodowane jest wypadanie włosów. Czy jest to nadmierny stres, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa pielęgnacja czy może niedobór składników odżywczych w tym witamin i substancji mineralnych. 

Jeśli wina leży w niedoborach mikro i makroelementów wówczas stosowanie tabletek może wzmocnić cebulki i mieszki włosowe a także poprawić ukrwienie skóry głowy ograniczając utratę włosów i przyczynić się do szybszego wzrostu nowych włosów.  W pewnym sytuacjach wprowadzenie odpowiedniej suplementacji może być skuteczne i może przynieść oczekiwane rezultaty.

Ile biotyny na porost włosów?

Nie ma jasno sprecyzowanej dziennej dawki biotyny przez FDA, natomiast według National Institutes of Health średnie spożycie biotyny w krajach zachodnich wynosi około 35-70 mcg na dzień. 

Kiedy zobaczę pierwsze efekty stosowania tabletek?

Czas w którym pojawią się pierwsze efekty w postaci zahamowania wypadania włosów czy poprawy tempa ich wzrostu zależą przede wszystkim od wybranego przez nas produktu. 

Według producenta folisinu, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu efekty mogą być widoczne już w ciągu 30 dni przyjmowania suplementu. W przypadku preparatu locerin poprawa kondycji włosów powinna być zauważalna po kilku tygodniach kuracji. 

Jak powstał ranking preparatów na porost i wypadanie włosów Vesmed?

Tworząc ranking tabletek na porost włosów vesmed staraliśmy się aby znalazły się w nim preparaty zawierające składniki o kompleksowym działaniu. Tak aby nie tylko ograniczały wypadanie włosów i wspomagały ich porost, ale również wzmacniały je, wspierały przywrócenie naturalnego koloru włosów i ich blasku a także dbały o ich wygląd.  

Ważny był dla nas naturalny skład produktów, ilość wykorzystanych składników, bezpieczeństwo stosowania a także to czy dostępne są zestawy promocyjne lub rabaty.

Bibliografia:
1. Adil A., Godwin M., The effectiveness of treatments for androgenetic alopecia: A systematic review and meta-analysis, 2017 Jul;77(1):136-141.e5. doi: 10.1016/j.jaad.2017.02.054.
2. McClellan K., Markham A., Finasteride: a review of its use in male pattern hair loss, 1999 Jan;57(1):111-26. doi: 10.2165/00003495-199957010-00014.
3. Beoy L., Woye W., Hay Y., Effects of tocotrienol supplementation on hair growth in human volunteers, 2010 Dec;21(2):91-9.