Powiększanie biustu bez operacji: Sprawdź 9 sposobów jak powiększyć piersi bez implantów 

Oceń artykuł

Aktualizacja 14 marca, 2022

Choć zabiegi z wykorzystaniem implantów piersiowych wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, coraz więcej pań decyduje się jednak na powiększanie biustu bez operacji korzystając z takich metod jak lipotransfer, naturalne preparaty, zioła czy masaż piersi, który można wykonać w zaciszu własnego domu. 

Bezoperacyjne metody powiększania piersi nie zapewnią co prawda tak imponujących efektów jak zabieg chirurgiczny, tak niektóre z nich mogą powiększyć biust nawet o jeden rozmiar bez ingerencji skalpela

W tym artykule omówimy zarówno małoinwazyjne zabiegi jak i domowe sposoby na poprawę rozmiaru biustu oraz jego pełności, które nie wymagają wizyty w klinice medycyny estetycznej.

Jak powiększyć piersi bez operacji?

Aby powiększyć biust bez operacji panie mogą skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów jak lipotransfer czy wypełnienie biustu kwasem hialuronowym. Tego typu zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pozwalając na uzyskanie niemal natychmiastowego efektu. Lipotransfer może powiększyć biust nawet o jeden rozmiar, minusem natomiast jest dość wysoka cena samego zabiegu, która zaczyna się od 5000 zł. 

Panie chętnie sięgają również po naturalne zioła jak kozieradka, chmiel czy czerwona koniczyna bogate w fitoestrogeny, które stymulują gruczoły piersiowe do wzrostu i mające wpływ na poprawę pełności i wielkości piersi. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kompleksowe preparaty jak boombreast (www.boombreast.pl), których działanie opiera się na połączeniu kilku najważniejszych ziół mogących zapewnić poprawę pełności i wielkości biustu w wygodnych kapsułkach.

Nie możemy zapomnieć o ćwiczeniach, masażu piersi czy odpowiednio dobranym biustonoszu, co prawda metody te nie wpłyną bezpośrednio na rozmiar biustu, mogą natomiast zapewnić piersiom naturalny efekt push-up, a także poprawę ich jędrności, pełności.

1. Powiększanie biustu własnym tłuszczem – Lipotransfer

Kobieta mierząca biust

Lipotransfer czyli powiększanie biustu własnym tłuszczem cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym gdyż jest bardzo mało inwazyjny i trwa z reguły 50-60 minut.

Lipotranfer (lipofilling) pozwala ujędrnić i wymodelować biust przy pomocy naszej własnej tkanki tłuszczowej oraz powiększyć go o jeden rozmiar bez konieczności długiej rekonwalescencji jak ma to miejsce w przypadku operacji chirurgicznej. 

Na początek wykonuje się liposukcję, czyli pobranie tłuszczu z miejsc w których gromadzi się go najwięcej (z ud, brzucha i pośladków) a następnie przeszczepia się go w wybrane partie ciała, które chcemy wymodelować, w tym wypadku są to piersi.

Ze względu na fakt, iż tkanka tłuszczowa jest materiałem naturalnym, ryzyko powikłań oraz reakcji alergicznej jest niewielkie a sam zabieg w wielu przypadkach nie pozostawia blizn (wykonuje się niewielkie nacięcia przez które pod skórę wprowadzana jest kaniula). 

Lipotransfer nie tylko wpływa na wygląd piersi i ich rozmiar, bowiem przygotowany koncentrat z pobranej tkanki tłuszczowej zawiera w sobie komórki macierzyste, które mają korzystny wpływ na kondycję skóry, pomagają w odbudowie włókien kolagenowych i poprawie napięcia skóry. 

Minusem z pewnością jest cena, gdyż wypełnienie piersi przy pomocy koncentratu przygotowanego z własnej tkanki tłuszczowej w zależności od renomy wybranej przez kliniki może kosztować co najmniej 5000 zł. 

2. Tabletki na bazie naturalnych składników

Tabletki na powiększenie piersi - Boombreast

Jednym z popularniejszych naturalnych sposobów na powiększenie biustu bez operacji są preparaty w formie tabletek lub kapsułek na bazie substancji ziołowych. Ich działanie polega na dostarczeniu do organizmu fitoestrogenów, czyli roślinnych odpowiedników estrogenów.

Preparaty jak boombreast czy probreast plus zawierają w swoim składzie zioła jak kozieradka czy czerwona koniczyna, które według producentów poprzez swój wpływ na gospodarkę hormonalną mogą zapewnić wzrost piersi nawet o jeden rozmiar, a także poprawę ich jędrności oraz napięcia skóry w okolicy dekoltu. 

Tabletki na powiększenie biustu z reguły wymagają stosowania przez co najmniej kilka miesięcy, jednak z tego co możemy przeczytać pierwsze widoczne zmiany mogą być widoczne nawet w ciągu 14 dni od rozpoczęcia kuracji. 

Do plusów z pewnością zaliczyć można prostotę ich stosowania, które ogranicza się do połknięcia 2 kapsułek dziennie, przystępną cenę i wykorzystanie jedynie naturalnych składników. Niestety nie dysponujemy na chwile obecną niezależnymi badaniami, które mogłyby potwierdzić skuteczność tej metody, pozostaje nam więc opierać jedynie na opiniach kobiet publikowanych na forach czy w komentarzach na blogach.

3. Zioła na powiększenie biustu

Kozieradka na powiększenie piersi bez implantów

Zioła to kolejny bezoperacyjny sposób na większy biust, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pań. Przykładem może być popularna kozieradka, która zawiera fitoestrogeny roślinne mające wpływ organizm kobiety i wielkość biustu poprzez podniesienie poziomu hormonów.  

Po jakie zioła na powiększenie biustu mogą sięgnąć kobiety, które chcą nadać swoim piersiom pełniejszego i obfitszego wyglądu? Są to przede wszystkim:

 • Kozieradka pospolita
 • Szyszki chmielu
 • Mniszek lekarski
 • Koper włoski
 • Dzięgiel chiński
 • Siemię lniane
 • Czarnuszka
 • Wierzbownica
 • Czerwona koniczyna

Większość z wymienionych ziół nadaje się do przygotowania w formie naparów, herbatek, własnej roboty kremów do nakładania bezpośrednio na skórę biustu lub nawet do spożywania na surowo.

Minusem dla wielu pań może okazać się konieczność codziennego parzenia herbat ziołowych czy czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie domowej roboty kremu do nakładania na piersi. W tym wypadku rozwiązaniem mogą okazać się naturalne preparaty powiększające biust, których działanie bazuje właśnie na ekstraktach ziołowych, o których wspominaliśmy wcześniej.

4. Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Jak powiększyć biust bez ingerencji chirurgicznej? Kobiety pragnące wymodelować naturalne kształty lub w bezpieczny sposób zwiększyć rozmiar piersi mogą skorzystać z zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego.

Powiększanie biustu kwasem hialuronowym jest mało inwazyjne, zabieg trwa około 40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na wykonaniu niewielkich nacięć i wprowadzeniu preparatu za pomocą cienkiej igły. Efekty widać niemal natychmiast (nawet 1-2 rozmiary) i pozwala na uzyskanie naturalnego powiększenia biustu jak ma to miejsce w przypadku zabiegu z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej a do codziennych obowiązków można powrócić zazwyczaj w ciągu 7 dni. 

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w tkankach i jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm co sprawia, że ryzyko wystąpienia powikłań czy reakcji alergicznych jest niewielkie. Niestety jest to substancja w pełni biodegradowalna co oznacza, uzyskane powiększenie nie jest trwałe a sam zabieg należy powtórzyć po 15-24 miesiącach (dodatkowe wypełnienie). 

Minusem tej metody jest utrudnienie odczyty w badaniach mammograficznych i wysoki koszt zabiegu, który zaczyna się od 3000 zł.

5. Masaż piersi

Masaż to prosty domowy sposób, który co prawda nie ma bezpośredniego wpływu na rozmiar piersi, może natomiast pomóc poprawić jego jędrność, nawilżenie oraz napięcie skóry w okolicy dekoltu. 

Masaż piersi usprawnia krążenie krwi i limfy co z kolei przekłada się na lepsze dotlenienie tkanek i kondycję skóry zapewniając piersiom naturalny efektu push-up. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje masażu piersi, naprzemienny ciepłą i zimną wodą oraz masaż manualny. 

 • Wykonanie masażu strumieniem wody można przeprowadzić pod prysznicem, wystarczy naprzemiennie polewać piersi raz ciepłą a raz zimną wodą przez około 10 sekund (całość powinna trwać 2-3 minuty). Ta forma masażu pozytywnie wpływa na krążenie krwi i napięcie skóry, dzięki czemu piersi są bardziej uniesione, poprawie ulega również ich jędrność. 
 • Masaż manualny nie wymaga od nas jakiegokolwiek sprzętu i jest całkowicie darmowy. Wystarczy wykonywać okrężne ruchy od dolnej linii biustu kierując się w stronę mostka. Ważne aby omijać brodawki w celu uniknięcia podrażnień. Z reguły zaleca się wykonywanie 80-100 ruchów na każdą pierś.

Nieinwazyjne metody powiększania biustu jak masowanie piersi są w pełni darmowe i można wykonać je bez jakiegokolwiek sprzętu, mogą natomiast skutecznie wpłynąć na ujędrnienie piersi i poprawę elastyczności skóry.

6. Ćwiczenia 

Ćwiczenia klatki piersiowej jako naturalny sposób na większy biust

Ćwiczenia fizyczne to kolejny naturalny sposób powiększania piersi, który nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Choć piersi w dużej mierze składają się z tłuszczu, tak odpowiednio dobrane ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej jak wyciskania sztangielek, pompki, czy rozpiętki na maszynie mogą pomóc rozwinąć mięsień piersiowy większy oraz mięsień piersiowy mniejszy i tym samym uwydatnić biust. 

Regularne wykonywanie ćwiczeń to również świetny sposób na utrzymanie zgrabnej sylwetki i dobrej kondycji. Bardzo ważne jest aby wykonywać ćwiczenia z prawidłową techniką co pozwoli uniknąć kontuzji, w tym celu najlepiej skierować się do dobrego trenera personalnego.

7. Dieta

Dieta bogata w produkty na wzrost piersi

Mówiąc o naturalnym powiększaniu piersi nie możemy zapomnieć o diecie i jej pozytywnym wpływie nie tylko na wielkość biustu, ale i stan naszej skóry. 

Niektóre produkty spożywcze jak soja podobnie do ziół, które omawialiśmy we wcześniejszej części tego artykułu zawierają fitohormony – roślinny odpowiednik żeńskich hormonów estrogenów. W ten sposób mogą stymulować gruczoły piersiowe do wzrostu, jednocześnie zdrowa dieta bogata w niezbędne witaminy i minerały może zadbać o prawidłowy stan naszej skóry, włosów czy paznokci. 

Co jeść na powiększenie biustu? Fitohormony znajdziemy m.in. w:

 • Soji
 • Siemieniu lniany
 • Oleju lnianym
 • Słoneczniku
 • Orzechach
 • Soczewicy

Niestety w wielu przypadkach zawartość fitohormonów może być zbyt mała aby zapewnić pożądane zmiany, w tym zestawieniu lepiej wypadają zioła gdyż zawierają ich większe ilości.

8. Odpowiednio dobrany biustonosz

Kobieta w biustonoszu typu push-up

Na tej metodzie skorzystają szczególnie panie o obwisłych piersiach np. po przebytej ciąży lub po częstych wahaniach wagi. Choć dobrze dobrany biustonosz to nie sposób na powiększenie piersi, tak w zależności od rodzaju noszonego stanika może zapewnić znaczącą poprawę wyglądu biustu i powiększyć go “optycznie”. 

W przypadku opadających piersi warto wybierać te biustonosze, które mają szerszy rozstaw ramiączek oraz nieco większy obwód bezpośrednio pod biustem, bardzo istotny jest również dobór odpowiedniej miseczki. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Nie zaleca się natomiast zbyt częstego noszenia stanika typu push-up, gdyż może on w dłuższej perspektywie spowodować jeszcze silniejsze opadanie piersi.

9. Powiększenie biustu solą fizjologiczną

Zabieg powiększania biustu solą fizjologiczną swego czasu był niezwykle popularny, niestety wiele kobiet zgłaszało skutki uboczne i powikłania pozabiegowe, dlatego obecnie nie jest to często praktykowana metoda.

Podobnie jak w przypadku lipotransferu zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia przez które wprowadzana jest kaniula a następnie wypełnia się wybrane obszary specjalnym preparatem na bazie soli fizjologicznej (98% sól fizjologiczna, 2 poliamid). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Powiększenie piersi jakie można uzyskać stosując tą metodę to koło 1 rozmiar. 

Czy powiększanie biustu bez operacji jest równie skuteczne co zabieg chirurgiczny?

W zależności od wybranej przez nas metody efekty mogą być mniej lub bardziej zbliżone do tych uzyskanych dzięki operacji chirurgicznej, jednak w większości przypadków to implanty piersiowe są w stanie zapewnić najlepsze rezultaty. Niemniej jednak zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i obarczony jest ryzykiem powikłań, długim czasem rekonwalescencji oraz przede wszystkim bardzo wysoką ceną (od 13000 zł).

Kobieta o dużych piersiach

Decydując się na metody powiększania biustu bez operacji jak lipotranfer czy wypełnienie piersi kwasem hialuronowym można liczyć na wzrost biustu 1 rozmiar oraz nadanie mu pełniejszego i bardziej jędrnego wyglądu przy zachowaniu naturalnego efektu.

Zioła oraz tabletki na bazie ekstraktów ziołowych według samych producentów również mogą powiększyć biust o jeden rozmiar a także poprawić jędrność piersi, jednak w tym wypadku możemy opierać się jedynie na opiniach kobiet bez twardych dowodów naukowych. Atutem tej metody jest natomiast cena, gdyż za opakowanie na miesiąc stosowania zapłacimy od 135,00 do 239,00 zł. Na rynku dostępne są również kremy do stosowania miejscowego.

Zalety niechirurgicznego powiększania biustu

Pełne i piękne piersi od zawsze uznawane były za atrybut kobiecości, nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej sposobów aby uzyskać duży biust mniejszym kosztem i ryzykiem powikłań.

To co przede wszystkim sprawia, że bezoperacyjne powiększanie biustu cieszy się tak dużą popularnością w stosunku do operacyjnego wszczepienia implantów to zdecydowanie przystępniejsza cena. Co więcej, zabiegi jak lipotransfer czy wypełnienie kwasem hialuronowym pozwalają na modelowanie biustu i natychmiastowe widoczne efekty bez długiej rekonwalescencji.

FAQ

Czy domowe sposoby na powiększenie biustu są skuteczne?

Do domowych metod na powiększanie piersi zaliczyć możemy z pewnością dietę, zioła i preparaty ziołowe a także masaże. W przypadku diety, ziół oraz suplementów mechanizm polega na dostarczeniu do organizmu fitoestrogenów, które poprzez swoje oddziaływanie na układ hormonalny i wzrost estrogenu mogą mieć wpływ na wielkość biustu. Skuteczność jest mocno uzależniona od konkretnej metody oraz indywidualnej reakcji.  

O ile rozmiarów można powiększyć piersi stosując metody bezoperacyjne?

Maksymalne powiększenie biustu dzięki metodom niechirurgicznym to jedne rozmiar. Wiele zależy jednak od wybranego sposobu, gdyż w niektórych przypadkach poprawie ulec może jedynie ujędrnienie oraz pełność bez bezpośredniego wpływu na rozmiar piersi np. w przypadku masażu.

Ile kosztuje bezoperacyjne powiększanie biustu?

Zabieg polegający na wszczepieniu silikonowych implantów może wymagać nawet 13000 do 24000 zł. Nieco mniej kosztowne są nieinwazyjne zabiegi jak wypełnienie piersi przy pomocy tkanki tłuszczowej lub kwasu hialuronowego. W przypadku obu metod ceny zaczynają się od około 3000zł. Z kolei tabletki na wzrost piersi na bazie naturalnych składników to koszt od 400 zł za 3 miesięczną kurację. trwa ładowanie, jej zaletą

Naturalne metody powiększania biustu – Podsumowanie

Kobiety marzące o pięknym biuście mogą dziś korzystać nie tylko za zabiegów chirurgicznych, ale również metod bez operacyjnych, które w wielu przypadkach są naprawdę skuteczne. 

Powiększanie biustu bez operacji oferuje bowiem pełen wachlarz możliwości jak lipotransfer, wypełnianie piersi preparatem na bazie kwasu hialuronowego, naturalne suplementy czy spożywanie odpowiednich produktów bogatych w fitohormony.

Wiele z omawianych metod na nieinwazyjne powiększenie biustu nie jest obarczone tak wysokim ryzykiem skutków ubocznych jak operacja a efekty mogą pojawić się w pierwszych tygodniach lub nawet bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Jeśli jednak zależy nam na trwałych efektem i powiększeniu biustu o minimum 2 rozmiary – lepszym wyborem może okazać się chirurgiczne powiększenie biustu.

Bibliografia:
1. Li F., Chen B., Chen L., Breast Augmentation With Autologous Fat Injection, 2014 Sep; 73(Suppl 1): S37–S42.
2. Bacciottini L., Falchetti A., Pampaloni B., Bartolini .B, Carossino A., Brandi M., Phytoestrogens: food or drug?, 2007 May;4(2):123-30.