Loxon Max: Opinie, Skład, Efekty – Skuteczny lek na porost włosów bez recepty? [Recenzja 2022]

Oceń artykuł

Aktualizacja 28 czerwca, 2022

Dziś zrecenzujemy lek na androgenowe wypadanie włosów dla mężczyzn dostępny bez recepty – Loxon Max (dawniej Loxon 5).  

Loxon max 5% płyn na skórę głowy

Według najnowszych szacunków łysienie androgenowe dotyczy nawet 50% mężczyzn przed 50 rokiem życia co sprawia, że środki na łysienie cieszą się ogromną popularnością. 

Stosowanie leków na bazie minoksydylu takich jak loxon max nie tylko hamuje wypadanie włosów na tle androgenowym ale również inicjuje wzrost nowych włosów co zdają się potwierdzać badania kliniczne

W recenzji przeanalizujemy skład preparatu i to w jaki sposób minoksydyl pobudza wzrost włosów u mężczyzn. Sprawdzimy również opinie o loxon max dostępne na forum dyskusyjnym a także gdzie kupić preparat w najlepszej cenie.   

Ranking tabletek na porost włosów bez recepty

Jak działa lek loxon max 5% i do kogo jest skierowany?

Loxon max (dawniej loxon 5) jest lekiem w postaci płynu na bazie minoksydylu stosowanym w leczeniu łysienia androgenowego przeznaczonym dla mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat.

Mężczyzna cierpiący na androgenowe wypadanie włosów

Dzięki wysokiemu stężeniu minoxidilu zatrzymanie nadmiernej utraty włosów powinno nastąpić już w drugim miesiącu kuracji, natomiast porost włosów rozpoczyna się najczęściej po upływie 2 miesięcy stosowania. 

Charakterystyczne dla łysienia typu męskiego jest to, że utrata włosów zaczyna się najczęściej na czubku głowy oraz zakolach czołowych.

Dzieje się tak na skutek nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny i wysoką konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). Następuje wówczas miniaturyzacja mieszków włosowych, które stają się krótsze, cieńsze i zdecydowanie bardziej podatne na wypadanie. 

Systematyczne stosowanie leku na bazie minoksydylu jak loxon max w miejscu nadmiernego wypadania włosów hamuje miniaturyzację mieszków włosowych jak i pobudza namnażanie się komórek mieszków włosowych w fazie anagenu. Dzięki temu nie tylko dochodzi do znacznego ograniczenia utraty włosów, ale również zaczynają wyrastać nowe włosy tzw. “baby hair”. 

Bez wątpienia dużą zaletą jest fakt, że preparat można stosować zarówno we wczesnym jak i zaawansowanym etapie wypadania włosów.

Informacje o produkcie:

Przeznaczenie

Lek na łysienie androgenowe

Forma produktu

Płyn na skórę głowy

Pojemność opakowania

60 ml

Dzienna dawka

2 ml (20 psiknięć)

Stężenie

5% minoksydylu (50 mg/1 ml)

Opinie o produkcie

Zarówno pozytywne jak i negatywne

Cena

od 26,13 zł

Dostępność

Lek dostępny bez recepty

Dlaczego minoksydyl nie zawsze jest rozwiązaniem?

Tak jak wspomniałem na początku tej recenzji, leki na bazie minoksydylu bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu łysienia androgenowego.

Niestety, utrata włosów może być spowodowana wieloma czynnikami jak choćby stres, niewłaściwa dieta, stosowane leki, nieodpowiednia pielęgnacja czy niedobory witamin i składników mineralnych. 

Oznacza to, że loxon max może być skuteczny jedynie w 50% (1 na 2 mężczyzn ma problem z utratą włosów na tle androgenowym), w tej sytuacji pomocne mogą okazać się kompleksowe preparaty na porost włosów.  

Opakowanie tabletek na porost włosów folisin

Dostępne na rynku tabletki jak folisin czy profolan dostarczają do organizmu niezbędnych dla zachowania zdrowych włosów składników odżywczych jak selen, cynk, witamina E, palma sabałowa czy skrzyp polny. 

Działanie składników aktywnych tego typu preparatów jest dość szerokie. Niektóre hamują działanie enzymu 5-alfa-reduktazy odpowiedzialnego za nadmierną konwersję testosteronu do DHT jak np. palma sabałowa (pomocne w łysieniu typu androgenowego). 

Inne poprawiają ukrwienie skóry głowy i usprawniają transport substancji odżywczych do cebulek i mieszków włosowych, hamują wypadanie i stymulują komórki do wzrostu nowych włosów.

Środki tego typu to suplementy diety, działają więc wspomagająco na pracę organizmu. Można stosować je w pojedynkę lub jako wsparcie w trakcie leczenia preparatami jak loxon max. 

Skład leku loxon max: Analiza składników

W skład leku loxon max wchodzi substancja czynna jaką jest minoksydyl o 5% stężeniu (50 mg/1 ml) oraz substancje pomocnicze jak glikol propylenowy, etanol 96%, woda oczyszczona, kwas cytrynowy. Działanie aktywne wskazuje jedynie minoksydyl, który hamuje wypadanie i pobudza porost włosów.   

Pełny skład:

 • Minoksydyl – w postaci płynu do stosowania na skórę głowy o 5% stężeniu aplikuje się w miejscach nadmiernego wypadania włosów co przyczynia się do skrócenia fazy telogenu i przejścia do fazy anagenu. Oznacza to, że włos przechodzi ze stanu spoczynku do fazy wzrostu. Ponadto, minoksydyl znajdujący się w leku loxon max pobudza namnażanie się komórek mieszków włosowych w stanie anagenu co przekłada się na większe zagęszczenie fryzury poprzez wzrost nowych włosów.    
 • Etanol 96%
 • Woda oczyszczona
 • Kwas cytrynowy

Wiele osób zastanawia się pewnie czy preparat, który bazuje tylko na jednym składniku aktywnym może działać skutecznie? Otóż, działanie minoksydylu i jego pozytywny wpływ na wzrost włosów i ograniczenie ich nadmiernego wypadania potwierdzają liczne badania kliniczne. 

Loxon Max: Opinie mężczyzn (forum i komentarze)

Loxon max bez wątpienia jest produktem cieszącym się dużą popularnością (jak zresztą większość preparatów przeciw łysieniu), bez trudu znajdziemy więc liczne opinie na temat jego skuteczności. 

W celu znalezienia opinii możemy ponownie posłużyć się ceneo, znajdziemy tam bowiem liczne opinie na temat preparatu w jednym miejscu. Recenzje i oceny dotyczące działania leku znajdziemy także na forum wizaż, jednak dotyczą one głównie wersji loxon 2% bazującej na tej samej substancji czynnej tylko o niższym stężeniu. 

Jak widać na załączonych screenach, opinie na temat loxon max są w większości pozytywne. Mężczyźni chwalą produkt za skuteczność działania, wydajność a także za brak zapachu. Jako minus panowie wskazują natomiast cenę oraz szybkość działania. Z opinii wynika, że loxon nie tylko hamuje wypadanie włosów ale również pobudza porost nowych

Opinie o leku loxon max w postaci screenu

Niestety w początkowej fazie kuracji utrata włosów może się nasilić. Warto również uwzględnić fakt, że jeśli to nie łysienie androgenowe jest przyczyną utraty włosów lek może okazać się nieskuteczny. 

Jak stosować loxon max? (dawkowanie, ulotka)

Stosowanie leku loxon max polega na nałożeniu płynu w ilości 1 ml (1 ml = 10 psiknięć) na skórę głowy w miejscach dotkniętych nadmiernym wypadaniem włosów np. zakola lub czubek głowy. Preparat należy aplikować dwa razy dziennie po 1 ml, najlepiej rano i wieczorem.  

Na początku leczenia (pierwsze 2-6 tygodni) może nastąpić wzmożona utrata włosów. Jest to normalna i oczekiwana reakcja, jeśli jednak nadmierne wypadanie włosów będzie trwało dłużej niż 2 tygodnie, należy przerwać stosowanie preparatu. 

Należy pamiętać, że lek stosuje się wyłącznie na oczyszczona i suchą skórę głowy. Po nałożeniu płynu należy niezwłocznie umyć ręce (można również użyć rękawiczek) a także unikać suszenia oraz mycia włosów przez co najmniej 4 godziny. 

Lek należy aplikować ostrożnie gdyż w przypadku zabrudzenia innych części ciała może dojść do nieplanowanego wzrostu włosów a tego wolelibyśmy uniknąć. Jeśli pominęliśmy dawkę leku należy nałożyć ją najszybciej jak to możliwe, z wyjątkiem sytuacji w której za chwilę wypada nam pora kolejnego zastosowania preparatu. 

Gdzie kupić loxon max 5% – Apteka, allegro czy ceneo?

Loxon max 5% to popularny lek w postaci płynu na skórę głowy dostępny bez recepty, można więc bez trudu kupić go w niemal każdej aptece, na allegro a także za pośrednictwem porównywarki cen ceneo. 

W tej sytuacji najpewniejszym miejscem w którym możemy kupić lek loxon będzie apteka (zarówno stacjonarna jak i internetowa). Zyskamy w ten sposób nie tylko pewność, że stosowany przez nas produkt jest oryginalny ale również będzie mogli skorzystać z porady farmaceuty. 

Ile kosztuje loxon max: Cena za opakowanie

W oszacowaniu ceny leku loxon skorzystaliśmy z popularnej porównywarki cen ceneo i wybraliśmy zarówno najniższą jak i najwyższą cenę. 

Najniższa cena loxon max to 26,13 zł za opakowanie o pojemności 60 ml na około 30 dni stosowania. Dzienny koszt kuracji preparatem wyniesie nas więc w przybliżeniu 0,87 zł. Z kolei najwyższa cena to 37,99 zł (+11,86 zł).

Jak widać ceny potrafią być bardzo rozbieżne. Biorąc więc pod uwagę, iż substancja czynna jest niezmienna najlepiej wybrać aptekę z najniższą ceną. Trzeba pamiętać, że kuracja może potrwać nawet 12 miesięcy, wybierając najkorzystniejszą cenę możemy zaoszczędzić nawet 142,32 zł w ciągu roku. 

Skutki uboczne stosowania leku loxon max

Choć loxon max to lek do stosowania miejscowego (płyn na skórę głowy) tak i w tym wypadku mogą wystąpić skutki uboczne dla zdrowia. 

Według producenta możliwe działania niepożądane w trakcie stosowaniu leku to:

Często (u 1 do 10 osób na 100)

 • ból głowy
 • ból w klatce piersiowej
 • świąd 
 • miejscowy rumień
 • nadmierny wzrost włosów
 • wysypka
 • zapalenie skóry
 • obrzęk

Rzadko (u 1 na 10 osób na 10 000)

 • niedociśnienie
 • wysuszenie skóry
 • łuszczenie skóry
 • przejścia utrata włosów

Przed użyciem leku loxon max należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania preparatu na wypadanie włosów loxon max to uczulenie na minoksydyl lub jakąkolwiek składnik leku, nadciśnienie tętnicze, utrata włosów spowodowana ciężkimi chorobami, ogolona lub zmieniona chorobowo skóra głowy (np. łuszczyca, podrażnienia), stosowanie miejscowe innych leków, noszenie okładów okluzyjnych.

Nie należy stosować produktu również w przypadku nagłej i niewyjaśnionej utraty włosów.  

Przeciwwskazania to również ciążą i okres karmienia piersią. W ulotce znajdziemy również informację, że nie zaleca się stosowania produktu u kobiet. 

FAQ

Jak długo wypadają włosy po loxonie?

Po rozpoczęciu stosowania leku loxon wzmożona utrata włosów utrzymuje się przez pierwsze dwa tygodnie. Jeśli po upływie 2 tygodni wciąż nie nastąpiło zahamowanie wypadania włosów należy zakończyć kurację.  

Jak działa loxon 5?

Lek działa poprzez skrócenie fazy telogenu i przejściu do fazy anagenu. Ponadto płyn na skórę głowy loxon max pobudza namnażanie się komórek mieszków włosowych i wzrost nowych włosów. 

Jak długo można stosować lek loxon max?

Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania. Maksymalne efekty mogą pojawić się po 12 miesiącach stosowania. Obecnie nie ma doniesień o toksyczności minoxidilu nawet przy dłuższym stosowaniu. 

Jak szybko widoczne są pierwsze efekty stosowania?

Porost włosów rozpoczyna się po upływie 2 miesięcy, natomiast zahamowanie utraty włosów może być widoczne już w drugim miesiącu kuracji. 

Czy jest zamiennik dla loxon 5?

Zamiennik dla loxon max może stanowić minovivax 5% lub alopexy 5%. w obu preparatach wykorzystano substancję czynną jest minoksydyl odpowiedzialny za hamowanie miniaturyzacji mieszków włosowych, jednak monovivax dostępny jest wyłącznie na receptę. 

Dla kobiet loxon 2% czy loxon 5%?

Dla kobiet odpowiedni jest loxon 2%, natomiast dla mężczyzn zaleca się wyższe stężenie minoxidilu jakie znajduje się w leku loxon max (dawniej loxon 5).  

Czy loxon max to skuteczny lek przeciw łysieniu typu androgenowego?

Skuteczne leczenie łysienia androgenowego przy pomocy minoxidilu zdają się potwierdzać badania kliniczne. Jeśli więc utrata włosów spowodowana jest właśnie łysieniem typu męskiego, lek loxon max może okazać się skuteczny. Wykazuje on bowiem działanie hamujące miniaturyzację mieszków włosowych, które w przypadku androgenowego wypadania włosów jest podstawowym czynnikiem utraty włosów (najczęściej szczyt głowy i zakola czołowe).

Musimy jednak pamiętać, że łysienie może mieć wiele przyczyn, dlatego lek w niektórych przypadkach może nie zapewnić oczekiwanych efektów. Ponadto, leczenie należy przerwać jeśli po upływie dwóch tygodni utrzymuje się nasilona utrata włosów.