Czy tabletki na porost włosów pomagają?

Oceń artykuł

Aktualizacja 9 lipca, 2022

Prawdą jest, że włosy wypadają każdego dnia i jest to sytuacja całkowicie normalna i nie powinno budzić to naszego niepokoju. Jeśli jednak łysienie nasila się i każdego dnia tracimy więcej niż 100 włosów wówczas warto rozejrzeć się z bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu.

Kobieta z długimi włosami

Popularność zyskują skuteczne tabletki na porost włosów dostępne bez recepty, których działanie opiera się na składnikach pochodzenia naturalnego. Jak działają, czy ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia i do kogo są skierowane? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. 

Czym są tabletki na porost włosów i do kogo są skierowane?

Na stosowaniu tabletek na porost włosów skorzystają przede wszystkim osoby u których występuje niedobór witamin i minerałów. Dlaczego właśnie te osoby? Podstawowe działanie tego typu preparatów polega na dostarczenie do organizmu niezbędnych dla zachowania zdrowych włosów substancji odżywczych

Najczęściej są to składniki jak witamina A, C, E, D oraz minerały jak cynk, magnez czy żelazo. Bardzo często w tabletkach na mocne włosy znajduje się również siarka, krzem oraz biotyna na włosy, skórę i paznokcie w dawce pokrywającej co najmniej 100% dziennego zapotrzebowania. 

Składniki aktywne tabletek na porost włosów mają wszechstronne zastosowanie. Poprawiają bowiem ukrwienie skóry głowy, wzmacniają cebulki i mieszki włosowe, czasem nawet pomagają zachować naturalny kolor włosów. Przede wszystkim jednak ograniczają wypadanie włosów a w niektórych przypadkach również wpływają pozytywnie na wzrost włosów.  

W składzie naturalnych preparatów znajdziemy także zioła jak:

  • Skrzyp polny
  • Kozieradka pospolita
  • Łopian
  • Lucerna siewna
  • Czarna rzepa

Czy tabletki na porost włosów rzeczywiście pomagają włosom rosnąć? Jeśli występują u nas niedobory wspomnianych wcześniej substancji odżywczych to tak, włosy mogą rosnąć lepiej. Niektóre składniki hamują także działanie enzymu 5-alfa-reduktazy odpowiedzialnego za przekształcenie testosteronu do DHT. Dzięki czemu pomagają również w przypadku łysienia androgenowego. 

Czy stosowanie tabletek na włosy jest bezpieczne?

Jak wspomniane było na początku tego artykułu, popularne preparaty zawierają jedynie naturalne składniki. Sprawia to, że ich stosowanie wydaje się być bezpieczne dla większości osób. 

Po tego typu preparaty nie powinny z pewnością sięgać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, a już na pewno nie bez konsultacji z lekarzem. Wynika to choćby z wysokiej dawki biotyny, która znacznie przekracza zapotrzebowanie dla kobiet w okresie ciąży. 

Jak w przypadku każdego produktu spożywczego tak i tu mogą wystąpić reakcje uczuleniowe, dlatego należy dokładnie zapoznać się z listą składników produktu przed jego zastosowaniem. 

W przypadku problemów zdrowotnych oraz przyjmowania leków najlepiej skonsultować chęć przyjmowania tego typu środków z lekarzem. 

Podsumowanie

Tabletki to naturalny i bezpieczny sposób pozwalający ograniczyć nadmierne wypadanie włosów a także wspomóc ich porost.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu środki będą skuteczne jeśli osłabienie włosów wynika z rzeczywistego niedoboru niezbędnych dla utrzymania mocnych włosów substancji odżywczych.

W przypadku łysienia spowodowanego stosowanymi lekami czy uwarunkowaniami genetycznymi suplementacja tego typu preparatami może nie przynieść oczekiwanych efektów.