Biotebal: Opinie, Cena, Efekty – Skuteczny lek przeciw wypadaniu włosów? [Recenzja 2022]

Oceń artykuł

Aktualizacja 28 czerwca, 2022

Tym razem zrecenzujemy popularny Biotebal czyli lek przeciw wypadaniu włosów spowodowanym niedoborem biotyny. 

Biotebal 5 mg

Preparat skierowany jest do kobiet u których nadmierne wypadanie włosów, a także pogorszenie stanu skóry i paznokci wynika z niedostatecznego poziomu biotyny we krwi. Uzupełnianie tej witaminy może poprawić kondycję włosów, zmniejszyć ich utratę a także przyczynić się do lepszego wzrostu włosów. 

W naszej recenzji sprawdzimy jak działa biotebal i w jaki sposób biotyna hamuje proces wypadania włosów. Sprawdzimy również opinie o leku biotebal, czy jego stosowanie może powodować skutki uboczne oraz gdzie kupić tabletki w najlepszej cenie. 

Sprawdź również nasz ranking tabletek na porost włosów bez recepty – Vesmed 2022

Co to jest biotebal i do kogo jest skierowany?

Krótko mówiąc, biotebal to lek na bazie substancji czynnej jaką jest biotyna o stężeniu 5 mg (5000 µg ).

Preparaty na bazie tego składnika przeznaczone są do uzupełniania niedoboru biotyny, który może powodować pogorszenie stanu skóry i paznokci a także przyczyniać się do nasilonej utraty włosów. 

Poziom biotyny można sprawdzić w dowolnym laboratorium w badaniu krwi. Jeśli nie występuje u nas niedobór należy szukać przyczyny nadmiernego wypadania włosów w innych czynnikach jak niewłaściwa dieta, stres, stosowane leki, choroby skóry głowy czy uwarunkowania genetyczne.  

Informacje o produkcie:

Przeznaczenie

Lek na niedobór biotyny

Forma produktu

Tabletki

Liczba tabletek

60 tabletek

Dzienna dawka

1 tabletka

Lek biotebal czy kompleksowe suplementy na wypadanie włosów?

Jak zostało wspomniane wyżej biotebal 5 mg to lek na bazie jednego składnika aktywnego jakim jest biotyna. To prawda, że jej niedobory mogą przyczyniać się zwiększonego wypadania włosów, jednak nie jest to jedyna naturalna substancja, która działa korzystnie na kondycję włosów.  

Locerin na zdrowe włosy

Jeśli problem stanowi niedostateczne stężenie witaminy H to biotebal może okazać się tanim i bardzo skutecznym rozwiązaniem. Jeśli jednak przyczyna leży gdzie indziej, warto przyjrzeć się preparatom zawierającym większą ilość substancji aktywnych. 

Na rynku dostępne są również kompleksowe preparaty (suplementy diety) zawierające nawet 16 składników aktywnych w tym również wspomnianą wcześniej biotynę w wysokiej dawce.  

Dla przykładu tabletki locerin w swoim składzie zawierają dodatkowo niacynę, miedź, mangan, selen cynk, magnez czy bambus zwyczajny. Preparaty te nie dość, że pokrywają zapotrzebowanie na witaminę H dostarczają również substancji odżywczych działających korzystnie na ukrwienie skóry głowy i lepsze odżywienie cebulek i mieszków włosowych, a także poprawę nawilżenia włosów.

Na rynku dostępne są także preparaty w formie żelków w kształcie misiów, które również dostarczają substancji mających korzystny wpływ na wypadanie włosów oraz ich szybszy wzrost jak żelki jelly bear hair czy hair care panda

W jaki sposób biotebal ogranicza wypadanie włosów?

Biotyna jest wartościowym źródłem siarki, która bierze udział w produkcji keratyny, podstawowego budulca włosów skóry i paznokci. Niedobór witaminy H (biotyny) powoduje osłabienie struktury włosów i sprawia, że są one kruche, matowe i bardziej podatne na wypadanie.  

W preparacie znajduje się tylko jeden składnik co sprawia, że jego działanie nie uderza w inne przyczyny utraty włosów czy pogorszenia ich kondycji. Ponadto, zbyt niski poziom tej witaminy występuje stosunkowo rzadko a według National Institutes of Health dzienne zapotrzebowanie na biotynę w krajach zachodnich wynosi od 35-70 mcg

Musimy również pamiętać, że nie tylko niedobór witaminy H ale również innych witamin i składników mineralnych jak witamina D, cynk czy selen może nasilać łysienie. 

Efekty stosowania biotebal tabletki

Efekty stosowania leku biotebal w przypadku stwierdzonego niedoboru biotyny to ograniczenie wypadania włosów, poprawa stanu skóry a także wzmocnienie paznokci. Optymalny poziom witaminy H może przyznać się również do szybszego wzrostu włosów. 

Biotyna jest również niezbędna do rozkładu tłuszczu i węglowodanów a następnie zamiany ich na energię. 

Efekty stosowania u osób z niedoborem biotyny:

 • Zmniejszone wypadanie włosów
 • Szybszy wzrost włosów
 • Poprawa stanu skóry
 • Wzmocnienie paznokci
 • Poprawa samopoczucia

Jak stosować lek biotebal 5 mg? (Dawkowanie, ulotka)

Stosowanie leku biotebal jest bardzo proste i ogranicza się do połknięcia 1 tabletki dziennie, którą należy popić szklanką wody. Lek można przyjmować po posiłku. Nie należy przekraczać dawki sugerowanej przez producenta chyba, że lekarz zaleci inaczej. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej. 

Otwarte opakowanie leku na wypadające włosy

Biorąc pod uwagę, że biotynę możemy znaleźć w pożywieniu (np. jajka, łosoś, migdały, kukurydza, banany) nie ma przeciwwskazań aby przyjmować preparat wraz z posiłkiem. W trakcie przyjmowania leku nie powinno się spożywać surowych białek jaj gdyż mogą one powodować zahamowanie wchłaniania biotyny. 

Warto mieć również świadomość, że alkohol może mieć wpływ na zmniejszenie stężenia biotyny we krwi i nasilać utratę włosów. 

W przypadku nasilonego wypadania włosów, nadmiernej łamliwości paznokci czy pogorszenia stanu skóry wynikających z niedoboru biotyny może być konieczne regularne stosowania leku przez 2-3 miesiące aby uzyskać zauważalne rezultaty. 

Skład biotebal: Co znajdziemy w środku?

Nie da się ukryć, że biotebal tabletki jest bardzo prostym produktem dla pań przeciw wypadaniu włosów w którym znajdziemy jedynie jedną substancję aktywną oraz substancje pomocnicze.

W składzie biotebal znajdziemy biotynę 5 mg oraz substancje pomocnicze jak sorbitol ( E420), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna. 

Biotyna należy do grupy witamin B i jest niezwykle istotnym składnikiem dla zachowania zdrowych i mocnych włosów. Zawdzięcza to zawartości siarki, która wspiera procesy powstawania keratyny będącej podstawowym budulcem włosów, skóry i paznokci oraz różnicowania się komórek naskórka.

Keratyna odbudowuje bowiem strukturę włosa i sprawia, że włosy stają się mocniejsze i zdrowsze a przez to mniej podatne na wypadanie. 

Niedobór biotyny sprawia nie tylko, że włosy są kruche, matowe i wypadają w większej ilości ale może powodować również zaburzenia wzrostu włosów, zaburzenia wzrostu paznokci, osłabienie, pogorszenie samopoczucia, bóle mięśni, znużenie, zwiększoną łamliwość włosów i paznokci czy stany zapalne wokół oczu, nosa, ust. 

Odpowiedni poziom biotyny pomaga również regulować pracę gruczołów łojowych.

Pełny skład:

 • Biotyna 5 mg
 • Sorbitol 111,50 mg (E 420)
 • Magnezu stearynian
 • Krzemionka koloidalna 

Biotebal: Opinie na temat leku – Forum i komentarze

Biotebal jest bardzo popularnym produktem przeciw wypadaniu włosów dla kobiet, dlatego bez trudu można znaleźć liczne opinie na jego temat.

Opinie pań stosujących preparat znajdziemy zarówno na forach dyskusyjnych jak wizaż, familie czy dyskusje24 jak i w recenzjach czy komentarzach na blogach. Jak w przypadku większości preparatów możemy trafić zarówno na pozytywne opinie o leku biotebal, jak i te według których przyjmowanie tabletek nie wpłynęło na poprawę stanu włosów.   

Poniżej można zobaczyć screeny z kilkoma opiniami znalezionymi na popularnych forach dyskusyjnych. 

Screen zawierające opinie o biotebal na forum dyskusyjnym

Według niektórych opinii stosowanie tabletek biotebal pozwoliło nie tylko ograniczyć wypadanie włosów ale również przyczyniło się do pojawienia się nowych włosów tzw. baby hair. Zauważalna była również poprawa nawilżenia oraz gęstości włosów. 

Jak było wspomniane najwcześniej, negatywne komentarze mogą wynikać z faktu, iż nadmierne łysienie i pogorszenie stanu włosów nie było spowodowane niedoborami a innymi czynnikami. W takiej sytuacji efekty mogą być niezauważalne. 

Biotebal tabletki, szampon czy może odżywka? – Seria produktów

W linii produktów biotebal znajdują się nie tylko tabletki ale również szampon oraz odżywka do włosów. Lekiem natomiast są jedynie tabletki pomimo iż w składzie pozostałych produktów również znajduje się biotyna. 

Szampon oraz odżywka zawierają dodatkowe składniki aktywne, które działają korzystnie na włosy hamując ich nadmierne wypadanie, dodatkowo poprawiają kondycję skóry głowy a także pielęgnują i regenerują i wzmacniają włosy i sprawiają aby były gęstsze i grubsze. 

Na liście składników znajdziemy m.in. ekstrakt z żeń-szenia, sok z aloesu, pantenol, hydrolizat keratyny czy kofeinę.  

Gdzie kupić biotebal? – Apteka, ceneo czy strona producenta?

Biorąc pod uwagę, że recenzowany produkt to lek a nie suplement diety można kupić go niemal w każdej aptece bez recepty, zarówno tych stacjonarnych jak i online. 

Przed zakupem warto porównać ceny w różnych aptekach gdyż mogą one różnić się nawet o 10 zł za opakowanie. Nie ma więc sensu przepłacać szczególnie biorąc pod uwagę, że substancja czynna pozostaje niezmienna i jest to dokładnie ten sam produkt tylko w niższej cenie. 

Strona producenta biotebalu odsyła nas bezpośrednio do porównywarki cen ceneo gdzie możemy wybrać aptekę z najlepszą ceną. Warto również popytać w okolicznych aptekach co pozwoli nam zmniejszyć koszt kuracji o koszty dostawy. 

Ile kosztuje biotebal: Cena tabletek

Lek biotebal sprzedawany jest w opakowaniach zawierających 30, 60 oraz 90 tabletek. 

Opakowanie zawierające 30 tabletek po 5 mg można znaleźć już nawet za 27,45 zł. W trakcie pisania recenzji najniższa cena za opakowanie 60 tabletek jaką udało nam się znaleźć to 35,75 zł, a za 90 tabletek 44,43 zł. Jedno opakowanie 30 tabletek po 5 mg wystarczy na miesięczną kurację.  

Tabletki można kupić w niemal każdej aptece zarówno tych stacjonarnych jak i online. W zależności od wybranej apteki cena może się różnić, dlatego najlepiej skorzystać z porównywarki cen ceneo i wybrać aptekę z najniższą ceną.

Czy lek biotebal powoduje skutki uboczne?

Nie ma obecnie badań klinicznych, które wskazywałyby na toksyczność biotyny, nawet w dużych dawkach. Należy wziąć pod uwagę, że jak każdy lek tak i biotebal może powodować działania niepożądane choć nie u wszystkich one wystąpią. Możliwe skutki uboczne to zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz pokrzywka. 

Nie ma również doniesień o przypadkach przedawkowania biotyny co może wynikać z faktu, iż biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Sprawia to, że jej ewentualny nadmiar jest wydalany wraz  z moczem a nie odkładany jak ma to miejsce w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jak np. witamina D. 

Przeciwwskazania do stosowania leku biotebal

Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku biotebal jest uczulenie na biotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ze względu na wysoką dawkę nie zaleca się również przyjmowania leku kobietom w ciąży i matkom w okresie karmienia piersią.  

Wskazania

Stosowanie preparatu zaleca się w przypadku nadmiernej utraty włosów, zaburzeń wzrostu paznokci oraz ich kondycji.

Z czego może wynikać niedobór biotyny? 

Niedobór biotyny może być wynikiem niewłaściwej diety ubogiej w produkty zawierające biotynę, problemami z jelitami, uwarunkowaniami genetycznymi a także stosowaniem niektórych leków.

Jakie leki mogą zmniejszać stężenie biotyny we krwi?

 • Fenytoina
 • Karbamazepina
 • Fenobarbital
 • Prymidon

Niekorzystne na stężenie witaminy H działa również alkohol. Ponadto hormony steroidowe mogą przyspieszać proces rozpadu biotyny. 

FAQ

Co lepsze biotyna czy biotebal na wypadanie włosów?

Jest to tak naprawdę to samo. Biotebal to nazwa produktu należącego do grupy preparatów witaminowych, który zawiera w swoim składzie biotynę w ilości 5 mg a wersja biotebal MAX 10 mg w jednej dawce. 

Czy po biotynie szybciej rosną włosy?

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz zaburzenia wzrostu włosów w niektórych przypadkach może być niedobór biotyny, która bierze udział w procesie tworzenia keratyny. Keratyna to bowiem główny budulec macierzy włosa, dlatego uzupełnienie niedoborów dzięki stosowaniu leku biotebal 5 mg może nie tylko zapobiec wypadaniu włosów ale również przyczynić się do szybszego wzrostu włosów.   

Czy po tabletkach biotebal się tyje?

Nie ma potwierdzonych przypadków tycia po biotynie. Składnik ten bierze udział w rozkładzie tłuszczu i węglowodanów i zamiany ich na energię. Żadne badania kliniczne nie potwierdziły aby stosowanie witaminy H powodowało nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej.  

Po jakim czasie zaczyna działać biotyna?

Jeśli przyczyną wypadania włosów jest niedobór biotyny, wówczas pozytywne efekty stosowania biotebalu w postaci poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci mogą być widoczne w ciągu 2-3 miesięcy kuracji. 

Aby zaobserwować korzystne zmiany w wyglądzie włosów lek należy stosować regularnie, biotyna nie działa bowiem doraźne a jedynie poprzez podniesienie jej stężenia we krwi do optymalnego poziomu. 

Jak długo można przyjmować lek biotebal?

Producent nie deklaruje jak długo można bezpiecznie przyjmować lek. Nie dysponujemy obecnie wystarczającą ilością badań aby móc precyzyjnie określić ile wynosi bezpieczny czas przyjmowania biotyny.

Aby uzyskać poprawę stanu włosów w przypadku niedoborów witaminy h niezbędne może być przyjmowania biotyny przez minimum 2-3 miesiące. Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie a nie tłuszczach, nie jest więc magazynowana jak np. witamina D a jej nadmiar wydalany jest z moczem. Maleje dzięki temu ryzyko nadmiernej kumulacji i przedawkowania. 

Po jakim czasie pojawią się pierwsze efekty stosowania?

Według producenta leku pierwsze efekty u osób z niedoborem biotyny powinny być zauważalne już w ciągu 2-3 miesięcy stosowania biotebalu. Wiele zależeć będzie od tego czy problem wypadania włosów rzeczywiście wynika z niedoborów czy może spowodowany jest innymi czynnikami. Wpływ na czas w którym nastąpi widoczna poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci zależy również od wyjściowego poziomu tej witaminy. 

Czy biotebal 5 mg jest dostępny w aptece?

Tak. W aptece dostępny jest zarówno biotebal w dawce 5 mg jak i wersja biotebal MAX o 10 mg stężeniu biotyny. Wersja MAX zalecana jest tylko w przypadkach naprawdę dużych niedoborów gdyż 10000 µg wielokrotnie przekracza dzienne spożycie dla kobiet. 

Czy można stosować lek biotebal w ciąży?

U kobiet w ciąży mogą wytworzy się niedobory biotyny, wówczas stosowanie preparatów witaminowych może przynieść korzystne efekty. Jednak ze względu na to, iż w biotebalu znajduje się dawka wielokrotnie przekraczająca zalecane spożycie leku nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. 

Czy biotebal to skuteczny sposób na ograniczenie wypadania włosów?

Jeśli problem wypadania włosów leży w niedoborze biotyny to tak, biotebal może skutecznie ograniczać łysienie i działać korzystnie na wzrost nowych włosów. Biotebal dba o zachowanie zdrowych włosów i paznokci a zalecana dawka to tylko 1 tabletka dziennie (nie należy stosować wyższej niż zalecana dawki leku biotebal).

Warto jednak uwzględnić fakt, że niedobór biotyny nie występuje często a wpływ na nadmierne łysienie może mieć wiele czynników.